Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

usanmaz01

Yönetici
Gold Üye
Katılım
26 Haz 2018
Mesajlar
5,433
Çözümler
8

İtibar:

Amplifikatör veya ana ünitenizde kesme / yükseltme, çaprazlama noktaları, Q faktörü veya eğim ve faz ile ilgili ayarlar için temel bir başlangıç noktası kılavuzudur.

Bu kılavuz sadece size iyi bir başlangıç yapmak için temel bilgilendirme oluşturması açısından verilmiştir. İstediğiniz sesi elde etmek için ayarları değiştirmeniz gerekecek.Bir subwoofer (veya birden fazla subwoofer) için bir amplifikatör ayarladıysanız:

FULL/LPF/HPF: Bu, amplifikatöre bağlı hoparlörlere hangi frekansların aktarılmasını söyleyen bir ayardır.

FULL: Tüm frekanslar.

HP: Yüksek Geçiş 'dir veya belirtilen frekansı aşan seviyedir.

LP: Düşük Geçiş ya da belirtilen aralığın altındaki seviyedir.

Subs için LPF ayarını seçmek gereklidir.

XO (CROSSOVER) FREQ veya FREQUENCY: Bu, sesin bu noktanın ötesinde ses düzeyinde azalmaya başladığı frekansı belirler.

Subs için, 50Hz ayarı ile başlamak isteyeceksiniz. Bu biraz düşük gibi görünüyorsa, 50Hz'lik bir başlangıç ayarını denedikten sonra 60Hz'e yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

CUT/BOOST: Bu, genellikle 40Hz civarında bir yerde ortalanmış bir eşitleme ayarıdır. Bu, çok fazla çevrildiğinde bozulma ve kırpmaya neden olabilir. Bu ayarı sıfıra bırakmayı veya "kapatmanızı" öneririm.

BRIDGED (Köprüleme): Bu ayar, çok kanallı amplifikatörler içindir ve iki hoparlör kanalını birleştirerek bir hoparlörü her iki kanalın birleşik gücü ile kullanmanıza olanak tanır. Bir amplifikatör stereo olarak 2 ohm kararlıysa, köprülenirse sadece 4 ohm kararlı olacaktır. Amplifikatörü köprülemeniz gerekmediği sürece, bu düğmeyi kapalı konuma getirin.

Q-FACTOR (SLOPE): Bu ayar, frekans, crossover noktanızın ötesine geçtiğinde müziğinizin ne kadar hızlı bir şekilde azalacağını belirlemek için çapraz nokta ile birlikte çalışır. Bir subwoofer için bunu 18dB / oktava ayarlayın.

PHASE: Faz ayarı, subwoofer çıkışınızın fazını arabadaki diğer hoparlörlerin senkronizasyonu ile senkronize eder. Bu konuyu açıklamak biraz karmaşıktır, ancak çoğu amplifikatör de 0 veya 180 derece anahtar vardır. Amfinizi 0'a ayarlayın ve bir bas müzik dinleyin. Ardından, Faz ayarını 180 derece olarak ayarlayın ve bas çıkışının aynı pistte gelişip gelişmediğine bakın. Düğmeyi hangisine en iyi sonucu verirse bırakın.

GAIN yada INPUT SENSITIVITY: Kazanç ve giriş hassasiyeti ayarı, amplifikatörün giriş empedansını veya seviyesini, ana üniteden veya hat sürücüsünden gelen hat voltajınız ile dengelemek için kullanılır.
Bunu çevirmeden önce bir başlangıç ayarına ihtiyacınız varsa, kazanç kadranını "minimum hassasiyet" ayarına getirin (genellikle saatin tersi yönünde). Ardından kadranı dörtte biri çevirin. Kazancın doğru bir şekilde ayarlanabilmesi için kazancın yarısından daha fazla olmasını önermem.


Hoparlörleriniz için ayrı bir amplifikatör kullanıyorsanız:


FULL / LPF / HPF: Bu, amplifikatöre bağlı hoparlörlere hangi frekansların geçileceğini bildiren bir ayardır.

FULL: Tüm frekanslar.

HP: Yüksek Geçiş 'dir veya belirtilen frekansı aşan seviyedir.

LP: Düşük Geçiş olan hoparlörlere veya belirtilen bir frekanstan daha düşük bir değere, ayrı bir kadran üzerinde ayarlanacak şekilde iletilir.

Bileşenler için HPF ayarını seçmek gereklidir.

XO (CROSSOVER) FREQ veya FREQUENCY: Bu, sesin bu noktanın ötesinde ses düzeyinde azalmaya başladığı frekansı belirler.

Orta kademe hoparlörler için, 100 ila 125Hz arasında bir ayarla başlamak gerekmektedir.

CUT / BOOST: Bu, genellikle 40Hz civarında bir yerde ortalanmış bir dengeleme ayarıdır. Bu, çok fazla çevrildiğinde bozulma ve kırpmaya neden olabilir. Bu ayarı sıfıra bırakmayı öneriyorum.

Q-FACTOR (SLOPE): Bu ayar, frekans, crossover noktanızın ötesine geçtikçe, müziğinizin ne kadar hızlı bir şekilde azalacağını belirlemek için çapraz nokta ile birlikte çalışır. Orta bölge için bunu 12dB / oktava ayarlayın.
Siz de Amplifikatör ayarlarınızı nasıl yaptığınıza dair bilgilendirme yapabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.