Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bakalov

Kayıtlı Üye

İtibar:

Selemın aleyküm dostlar.
Aracın hatchback oluşu ve 2. çocuk olduğundan bagajdan daha fazla yer kazanmak için sağ ceplikte sub kutusu yapmaya karar verdim. Dilim döndüğünce aşamaları anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle cepliğin iç kısmını fiberglasstan yapacağım için kağıt bantla döşemeyi maskeledim. Nette kağıt bant yerine başka malzeme kullandıklarını gördüm ama bu malzemeyi aramak yerine kağıt bant kullandım.
Fiberden yaptığım karışımı kağıt bantın üzerine gezdirdikten sonra 5*5 veya 10*10 ebatına kestiğim elyafları tek tek üstüne fırça yardımıyla sıvı malzemeyi yedirdim.
Havanın soğuk olması sebebiyle birkaç günde kurudu birde daha rahat çalışmak için karışıma sertleştirici miktarını az döktüm.
Kalıp kuruduktan sonra daha sağlam olmsı ve sesi daha tok vermesi için 2. kat fiberglas uyguladım. 2. katı yaparken kalıp dışarıda olduğundan elyafı içine gelecek şekilde büyük parçalara kestim.
Daha sonra subwooferın sabitleneceği yere karton yardımıyla kalıp çıkardım ve 18 mm lik mdfden çıkarmış olduğum kalıbı kestim. Çıkan mdf ile daha önce fiberglastan yaptığım kalıbı yine fiberglas sürerek yapıştırdım. En son aşamada kumaş ile kaplayarak hazırlamış olduğum kutuyu yerine sabitledim.
Bu işlemi yaparken karşıma çıkan sorunlar.
1) Kağıt bantla maskeleme yaparken bir yerde biraz açıklık bıraktığımdan birkaç damla döşemeye yapışmış.
2) Eldivensiz çalıştığımdan ince elyaflar ellerimin bazı noktalarına girdi ve akşam cımbızla çıkarmak zorunda kaldım.
3) Daha önce yaptığım midrange podlarında anlattığım gibi işleme başlamadan önce netten fiberglas uygulamasıyla alakalı video izlemenizi tavsiye ederim çünkü küçük bir karışım ayarsızlığında malzeme hemen donuyor.
Yaklaşık 2.5 kg malzeme kullandım fırçası, fiberi, bant'ı derken maliyet yaklaşık 250 tl tuttu.
Gelelim hacim olayına 4 adet 5 lt lik bidon aldı yani yaklaşık 20 lt lik bir kabin oldu.
Ses olayına gelecek olursak ben çok memnun kaldım.
Nissan almera 1.5 hb

1b7892fe4fdfcd8c3fbaed5c68af6bfd.jpg

4c0775ab1d22f44f937a4f722fa92321.jpg

4a6f4b2f5e6ba6edcb162890857f4e53.jpg
50b2a3b267d5c0046e1680cf06240051.jpg

ca6e656120ce00c182f42340359f9e5b.jpg

91f0cb8028dc0faa0762ce3e9acd3fe2.jpg

ba155b4a5b82ee267f7f9a044bba700e.jpg

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.