Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ahmet.ceran

Kayıtlı Üye

İtibar:

Merhaba arkadaşlar
Sizleri bi konuda bilgilendirmek ve bilgi tazelemek adına bu konuyu açıyorum
Öncelikle bu işi sevenler topluluğu olarak dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var

Geçenlerde bir bass geldi bobin telini japon ile yapistirmislar ve haliyle kısa sürede parçalanmış
Dağılmış şimdi bunu tamir edenemi laf söyleyeyim yoksa tamirci yi öven yandaşlara mı bilemedim
Başlı başına bir hayal kırıklığı insanların hem zevkini kursağında bırakmakla kalmıyor üstüne üstelik para ve zaman kaybına yol açıyor telafisi olacağını sanmıyorum ki zaten cihaz in sahibi bu hayal kırıklığı ile cihazları hurda parasına sattı ve mağdur oldu mağdur edildi

Şimdi beyler bobin telleri bakır alışımlı alüminyum vs ve bakır konusunda türkiye ne kadar da iyi konumda olsa bile malesef çoğu tamircimiz hemen hemen aynı bakır tellerine sahip ve kullanıyor kimi ustalar paylaşım yapıyor takip ediyorum işinin ehli böyle işçilik yok vs Bu tellerin iyisi ile kötüsü nasıl ayırt edilir hiç bir bilgim yok bu konuda ama ucuz vede pahalı olarak konumlandırma yapar isek yurt dışına göre ucuz malzeme kullanıyoruz
Diger bir asıl konu da kullandığı yapıştırıcısı
Mühendisler herhangi bir cihazı urettiklerinde alüminyum , bakır ve yassı tel kullanıyor
Bu çok önemli aslında
Mühendis hata yapmış bunun bobini alüminyum değil bakır olmalı vs gibi bilgileriyle hoparlörün orjinaline sadık kalmadan tamir işlemi uyguluyor ve eski randıman ı yakalayamayan bir hobici ye denk geldim artık yılların verdiği tecrübe ile orjinal diyor adam tiz mebrani bile değiştirmiyor direk tizi değiştiriyor tabi bu ne kadar hassas bir konuya değinir bilemicem sadece bildikleri mi ve gördüklerimi yorumlamaya çalışıyorum

Tamir lı cihazlarda en önemlisi ohm dır tamir yapan kişiler bu ohm konusunda sıkıntı yaşadıklarına bizzat şahit im ölçüm yapıp test ettiğim için söylüyorum halbuki herkes hoparlör ve amfi konumunda ohm in ne kadar önemli olduğunu bilir subwoofer larda seri paralel bağlantı yapanlar malesef bu problemle karşılaşma olasılığı ne kadar düşük olsada bu bilgiye kulak vermenizi bu tür durumla karşı karşıya kaldığınızda bilinç lı bir şekilde karşılık göstermeniz için bu yaziyi yaziyorum

Cihazınız tamir gerektirdiğinde araştırmanızı ve tecrübeye daha çok önem vermenizi temenni ediyorum hersey gönlümüzce olsun hayırlı ramazanlar

Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.